AD RAK CTHOROS - król Cthol Murgos w czasach bitwy pod Vo Mimbre, zabity przez Ulgosów.
ADARA - córka algarskiego przywódcy klanu, kuzynka Gariona ze strony matki; zakochana w Hettarze, nie wierzyła, że on może ją pokochać, prosiła więc Gariona o magiczną pomoc. Nie mogąc spełnic jej prośby, Garion stworzył dla niej kwiat nazwany później Różą Adary. Przez krótki czas stanowiła obiekt zazdrości Ce'Nedry, która sądziła, że Garion kocha się w Adarze.
AGACHAK - murgoski Grolim, hierarcha Rak Urga. Usiłował współzawodniczyć z ZandramasUrvonem i udać się do Miejsca, Którego Nie Ma. Chciał zmusić króla Murgów Urgita, żeby się tam z nim udał i został Najwyższym Władcą Angaraków. Gdy nie udało mu się namówić Urgita, zabrał ze sobą króla Thullów Nathela. Zabity przez Zandramas wkrótce po przybyciu do Mallorei.
AGGA [BS 582]
ALARA - żona Darrala, matka Gerana (2).
ALDUR - bóg, który nie wybrał własnego ludu, ale mieszkał sam i powołał kilku ludzi spośród wszystkich nacji, żeby zostali jego Uczniami. Gdy nauczyli się posługiwać Wolą i Słowem, zmieniał ich imiona dodając przedrostek "Bel-" do pierwotnych imion. Pierwszym Uczniem był Belgarath, później zaś, po kilku stuleciach, dołączyli do niego pozostali: Belzedar, Belkira i Beltira, Beldin, BelmakorBelsambar. Po Wydarzeniu w Cthol Mishrak Aldur uczynił Durnika swoim nowym Uczniem. Kolor: niebieski.
ALDUR (Rzeka) - szeroka rzeka płynąca z południa na północ przez Algarię i uchodząca do morza na Mokradłach.
ALGAR O CHYŻYCH STOPACH - środkowy syn Chereka o Niedźwiedzich Barach, brat Drasa o Byczym KarkuRivy o Żelaznej Dłoni, pierwszy król Algarii po podziale Alorii.
AMBAR Z KOTU - zob. Kheldar.
ALBATROS
ALGARIA - jedno z królestw Alornów, którego pierwszym królem po podziale Alorii został Algar. Jego mieszkańcy byli nomadami, którzy nie budowali miast, ale wędrowali wraz ze swoimi stadami w poszukiwaniu pastwisk. Hodowali najlepsze konie na świecie i byli najdoskonalszymi jeźdźcami. W walce posługiwali się szablami i łukami zamiast mieczy. Jedynym miejscem w Algarii, które choć trochę przypominało miasto i funkcjonowało jako stolica królestwa, była Twierdza. Królowie Algarów byli wybierani spośród przywódców klanów. Algarowie czuli szczególną niechęć do Murgów, którzy najeżdżali Algarię, by kraść konie.
ALGROTHOWIE
ALORIA - 1. Królestwo Alornów przed podziałem; ostatnim królem zjednoczonej Alorii był Cherek o Niedźwiedzich Barach. 2. Nazwa obejmująca wszystkie królestwa Alornów po podziale (Algarię, Cherek, DrasnięRivę). 3. Zakazana idea zjednoczonego królestwa wykorzystywana przez Kult Niedźwiedzia.
ALORNOWIE - wspólna nazwa wszystkich mieszkańców pierwotnej Alorii, a następnie czterech królestw: (Algarii, Chereku, DrasniRivy.
ANDORIG, Sir - mimbrański Arend, strażnik na murach Vo Mimbre, który wierzył jedynie w to, "co widziało jego oko" (B2: 10) i nie uwierzył Belgarathowi, że jest on tym, za kogo się podaje, dopóki czarodziej nie sprawił, że z muru wyrosła jabłoń. Andorig musiał przysiąc, że przez resztę życia będzie doglądał drzewka.
ANHEG
ANHELDA - córka Faldora; nie podzielała pobożności ojca, ale pożądała złota i wraz ze swym mężem Eilbrigiem usiłowała zmusić Faldora do handlu z Murgiem, który przybył na farmę w Zaranie.
ANNATH [BS 606].
ANRAK [BS 24, p. 294]
APOSTATA - zob. ZEDAR.
ARELL - siostrzenica Branda (3), dama dworu królowej Ce'Nedry, zamordowana przez członkinię Kultu Niedźwiedzia wysłaną przez Harakana, żeby zabić ciężarną królową. Jej postać przybrała Zandramas w lasach Likandii, żeby wymóc na Ce'Nedrze wyjawienie prawdziwej nazwy Miejsca Którego Nie Ma.
ARENDIA
ARENDOWIE
ARIANA
ASHARAK - zob. Chamdar.
ASHABA
ASTURIA - północna, pokryta w dużej mierze lasami, część Arendii. Jej mieszkańcy specjalizowali się w łucznictwie.
ATESCA
ATHSAT - nyissańska trucizna, która działała wyłącznie wtedy, gdy osoba nią potraktowana była wzburzona, poza tym całkowicie niewinna. Rzadka i bardzo droga. B2: 17.

BALSCA
BARAK, JARL TRELLHEIM - ur. 5336; cherecki arystokrata, kuzyn króla Anhega, mąż Merel, ojciec Unraka i trzech córek. Dziedziczny Strażnik dziedzica rivańskiego tronu, który zmieniał się w ogromnego niedźwiedzia gdy tylko Belgarion był w niebezpieczeństwie. Po raz pierwszy zdarzyło mu się to podczas polowania w pobliżu Val Alorn, gdy Gariona zaatakował szarżujący dzik. Z początku nie rozumiał sensu tej przemiany i uważał ją za klątwę - przekonanie to podsycała nie kochająca go wtedy żona. Towarzyszył Belgarathowi i Garionowi w pogoni za ZedaremKlejnotem Aldura. Przepowiednie Cyradis nie pozwoliły mu towarzyszyć drużynie ścigającej Zandramas, zebrał więc pozostałych wykluczonych i podążał morzem za przyjaciółmi, z którymi spotkał się wreszcie po dokonaniu się Wyboru. Wszyscy powrócili na Zachód jego okrętem wojennym Mewą, największym statkiem na świecie. Proroctwo określa go jako "Straszliwego Niedźwiedzia".
BARL - sendarski kowal, nauczyciel Durnika. B1: 1.
BELAR - Bóg-Niedźwiedź Alornów, najmłodszy z bogów. Lubił wojnę, piwo i towarzystwo młodych dziewcząt. Po Katastrofie opuścił świat wraz z pozostałymi braćmi. Posłał Rivie o Żelaznej Dłoni dwa meteoryty do wykucia Miecza Rivańskiego króla.
BELDARAN - złotowłosa córka BelgarathaPoledry, bliźniacza siostra Polgary, żona Rivy o Żelaznej Dłoni, matka rodu Rivańskich Królów. Zmarła na zapalenie płuc niewiele lat po przeprowadzce na Wyspę Wiatrów, ślubie z Rivą i urodzeniu syna.
BELDIN
BELGARATH - urodzony jako Garath w wiosce Gara, pierwszy Uczeń boga Aldura, mąż Poledry, ojciec bliźniaczek BeldaranPolgary, dziadek (po wielu pokoleniach) Belgariona. Przez niektórych zwany Wiecznym Człowiekiem, Najstarszym, Świętym Belgarathem. Polgara często nazywała go Starym Wilkiem, młody Garion - Panem Wilkiem, Durnik zaś po prostu Wilkiem. Najpotężniejszy czarodziej Zachodu. Niewiele wiadomo o jego dzieciństwie i wczesnej młodości, jako że on sam niewiele zapamiętał po tysiącach lat. Poprowadził Chereka i jego synów do Cthol Mishrak, by odzyskać Klejnot Aldura od boga Toraka. Często przybiera postać wielkiego szarego wilka.
BELGARION - zob. Garion.
BELKIRA i BELTIRA - czarodzieje-bliźniacy, Uczniowie boga Aldura, urodzeni jako alorscy pasterze. Ich umysły były tak blisko złączone, że myśleli razem i często jeden z nich kończył zdanie zaczęte przez drugiego. Pracowali nad proroctwami zawartymi w Kodeksie Mrin.
BELMAKOR - jeden z Uczniów boga Aldura, z pochodzenia Melceńczyk. Jako utalentowany architekt i inżynier zaprojektował wieżę swoją i BeldinaDolinie Aldura. Wybuchnął razem ze swoją wieżą.
BELSAMBAR - jeden z Uczniów boga Aldura, z pochodzenia Angarak. Stracił wiarę w bogów po tym jak był świadkiem złożenia swoich rodziców w ofierze Torakowi. Został powołany przez Aldura i przybył do Doliny, gdzie usiadł przed drzwiami wieży boga i czekał aż Aldur sam do niego zszedł. Wymyślił deszcz ognia spuszczony na Angaraków, żeby pokonać Toraka w Wojnie Bogów. Nie mogąc żyć ze spowodowanym przez to poczuciem winy, zrezygnował z istnienia.
BELZEDAR - zob. Zedar.
BERENTAIN - asturski Arend, bratanek hrabiego Reldegena. Zwolennik zjednoczonej Arendii i pokojowego współżycia z Mimbratami. B2: 3.
BERIG - arendzki poszukiwacz złota na granicy Maragoru. B3: 4.
BETRHA - tolnedrańska kurtyzana wielkiej piękności, "najinteligentniejsza i najbardziej fascynująca kobieta w Tol Honeth" (B2: 17), bliska przyjaciółka Rana Borune XXIIIVarany, jak również Silka, któremu udzielila informacji o poczynaniach Murgów w Tol Honeth. Była Łowcą w czasie walki o sukcesję. Zamrodowana, jej śmierć została pomszczona przez Kheldara.
BEZBOŻNI - ludy, które nie zostały wybrane przez żadnego z bogów. Część z nich (MorindowieKarandowie) została czcicielami demonów, część (Dalowie) mistykami i prorokami nie związanymi z żadną religią, część (Ulgosi) przyłączyła się do Gorima i została wyznawcami ULa. Karandowie, Dalowie oraz Melcenowie zostali oficjalnie nawróceni na kult Toraka, jednak po jego śmierci powrócili do dawnych wierzeń i obyczajów.
BOGOBÓJCA - zob. Garion.
BOGOWIE - w sumie było dziewięciu bogów: UL, ojciec młodszych bogów, i jego synowie: Aldur, Belar, Chaldan, Issa, Mara, NedraTorak, zastąpiony później przez Erionda.
BOKTOR - stolica Drasnii. Miasto zostało zniszczone podczas najazdu Angaraków, a następnie przebudowane tak, że było znacznie piękniejsze od większości alorskich miast.
BRADOR
BRAND (1)
BRAND (2)
BRAND (3)
BRELDO - młody pracownik na farmie Faldora, który ożenił się gdy Garion był dzieckiem, a na jego miejsce został zatrudniony Brill. B1: 4-5.
BRENDIG
BRILL - zob. Kordoch.

CAMAAR - miasto portowe w południowo-zachodniej Sendarii.
CE'BRONNE [BS 592]
CE'NEDRA - córka Imperatora Tolnedry Rana Borune XXIIICe'Vanne, żona króla Belgariona z Rivy, matka Gerana (3) i nieznanej liczby córek. Do jej dziedzicznych tytułów należały: Imperialna Księżniczka Tolnedry, Klejnot Imperium Tolnedrańskiego. Dołączyła do drużyny poszukującej ZedaraKlejnotu Aldura w południowej Tolnedrze, po ucieczce z pałacu wraz ze swym nauczycielem, Mistrzem Jeebersem, który opuścił ją, gdy dowiedział się, że nie miała zgody Imperatora na wyjazd z pałacu. Najprawdopodobniej zakochała się w Garionie od pierwszego wejrzenia, ale nie przyznawała tego przed samą sobą, ponieważ uważała go za wieśniaka. Szczególnie nie podobała jej się wizja udania się do Sali Tronowej Króla Rivańskiego w szesnaste urodziny - konieczność narzucona jej przez Traktat z Vo Mimbre. Pozostała w jaskiniach Ulgo, podczas gdy reszta drużyny udała się do Rak Cthol, by odzyskać Klejnot od Ctuchika, ponieważ gdyby przybyła do Rak Cthol czekałaby ją niechybna zguba. Spotkała się ponownie z drużyną po ich powrocie do Prolgu i w końcu zgodziła się na jazdę do Rivy. Tam dowiedziała się, że Garion ma zostać Rivańskim Królem, pogodziła się ze swoim losem, ale po zaręczynach zdołała wymóc na Alornach więcej ustępstw w intercyzie niż zamierzali jej przyznać, tak że w końcu zapewniła sobie pozycję współwładczyni, a nie tylko królowej-małżonki. Gdy Belgarion udał się do Cthol Mishrak, zebrała wielką armię wszystkich zachodnich królestw i poprowadziła ją na pole bitwy pod Thull Mardu, gdzie jej siły starły się z armiami Angaraków. Wraz z PolgarąDurnikiem została pojmana przez Cesarza Mallorei Zakatha i odesłana do Cthol Mishrak, gdzie była świadkiem pojedynku między Belgarionem i Torakiem. Po powrocie do Rivy poślubiła Belgariona i po jedenastu latach małżeństwa urodziła mu syna. Gdy Geran został uprowadzony przez Zandramas, zmusiła Gariona, by zabrał ją ze sobą na wojnę w Alorii, a następnie dołączyła do drużyny ścigającej Zandramas. Kilkakrotnie znajdowała się pod władzą Zandramas, która w ten sposób usiłowała powstrzymać swoich nieprzyjaciół. Określana przez Proroctwo jako "Królowa Świata".
CERRAN - oficer dowodzący Sztabem Generalnym Tolnedry podczas bitwy pod Vo Mimbre.
CE'VANNE - kuzynka i żona Rana Borune XXIII, matka Ce'Nedry, zmarła gdy jej córka była małym dzieckiem; jej obraz został przywołany przez Belgariona do łoża śmierci Rana Borune.
CHABAT - murgoska kapłanka Grolimów w Świątyni w Rak Urga, ulubienica Agachaka, znana z gorliwości w odprawianiu rytuału ofiary i ze swej żądzy krwi. Wykorzystywała swoją moc do prób przywoływania demonów, które podejmowała wraz ze swym kochankiem Sorchakiem. Znienawidziła Sadiego i jego towarzyszy od pierwszego wejrzenia i usiłowała ich zniszczyć. Upierała się przy skazaniu Erionda i całej drużyny w odwecie za zbezczeszczenie Świętego Przybytku. Ponieważ nie udało jej się, a Sorchak został zabity, Sadi zaś został wraz z towarzyszami zaproszony do pałacu Drojim, postanowiła działać, gdy spotkali się ponownie w porcie. Przywołała demona, ale nie była w stanie go kontrolować i w końcu Polgara z pomocą Aldura musiała odesłać ją wraz z demonem do Piekła.
CHALDAN - Bóg-Byk Arendów. Po Katastrofie opuścił świat wraz z pozostałymi braćmi.
CHAMDAR - murgoski Grolim, akolita Ctuchika, wysłany do królestw Zachodu, by szpiegować Belgaratha i zabić dziedzica rivańskiego tronu. Często występował pod imieniem Asharak (z Rak Goski). Udało mu się zwabić jednego z dziedziców do praktyk Kultu Niedźwiedzia, ale Belgarath udaremnił jego starania. Podpalił dom, w którym mieszkali Geran (2)Ildera, zabijając oboje. Nie udało mu się jednak uciec z maleńkim Garionem. Obserwował chłopca i spotykał się z nim kilka razy, gdy Garion dorastał (przedstawił się jako Asharak w Darine) i usiłował podporządkować sobie umysł chłopca zmuszając go do wykonywania swoich poleceń, co zostało udaremnione przez Polgarę. Podążał za Garionem przez Sendarię aż do Chereku (był pierwszym Angarakiem, który postawił nogę w Chereku), a następnie do Arendii, gdzie jego cień złożył wizytę drużynie Belgaratha na Wzgórzu Elgona, i został odesłany "okrężną drogą" z powrotem. W Tolnedrze podawał się za kupca przysłanego przez Taura Urgasa. Zginął spalony przez Gariona w Lesie Driad, co było aktem zemsty i jednym z pierwszych pokazów mocy Gariona. Czasami przyjmował postać kruka.
CHANDIMOWIE
CHATKA - domek położony na obrzeżu Doliny Aldura, w którym Belgarath po raz pierwszy spotkał Poledrę w ludzkiej postaci. Później zamieszkali tam PolgaraDurnikiem i dziećmi.
CHEREK
CHEREK O NIEDŹWIEDZICH BARACH - ostatni król zjednoczonej Alorii, ojciec Drasa o Byczym Karku, Algara o Chyżych StopachRivy o Żelaznej Dłoni. Wraz z synami towarzyszył Belgarathowi w wyprawie do Cthol Mishrak, aby odzyskać Klejnot z rąk boga Toraka. Po podziale Alorii został pierwszym królem Chereku.
CHO-HAG - król Algarii, mąż Silar, przybrany ojciec Hettara. Pomimo niesprawnych nóg był wielkim jeźdźcem i wojownikiem. Podczas bitwy pod Thull Mardu zabił w pojedynku króla Murgów Taura Urgasa.
CHO-RAM - król Algarii w czasach bitwy pod Vo Mimbre.
CHRETIENNE - wielki szary rumak ofiarowany Belgarionowi przez Zakatha przy wyjeździe z Rak Haggi do Rak Cthan.
CIOCIA POL - zob. Polgara.
CRALTO - jeden ze starszych pracowników na farmie Faldora, który chętnie opowiadał historie z przeszłości, zwłaszcza o bitwie pod Vo Mimbre.
CTHOL MISHRAK
CTHOL MURGOS
CTHRAG SARDIUS - zob. Sardion.
CTHRAG YASKA - zob. Klejnot Aldura.
CTHREK GORU - wielki miecz boga Toraka.
CTUCHIK - jeden z Uczniów boga Toraka, Najwyższy Kapłan Grolimów. Rządził Cthol Murgos ze swego miasta Rak Cthol. Pragnął pozbyć się całego rodu rivańskiego i wysłał swojego akolitę Chamdara na Zachód, żeby szpiegował Polgarę i dziedziców rivańskiego tronu. Ze względu na swoją nienawiść z Urvonem przeszkodził wojskom malloreańskim w marszu przez Cthol Murgos przed bitwą pod Vo Mimbre. Odebrał Erionda wraz z ukradzionym Klejnotem Zedarowi i trzymał go w swojej wieży dopóki Belgarath z kolei nie odebrał go jemu. W ostatnim rozpaczliwym wysiłku nie dopuszczenia do tego, żeby Belgarath odzyskał Klejnot, rozkazał mu przestać być i tym samym on sam przestał istnieć.
CYRADIS - niewidoma Prorokini z Kell, której zadaniem było dokonanie ostatecznego Wyboru pomiędzy dwiema Koniecznościami w Miejscu Którego Nie Ma. Gdy jej przewodnik Toth został zabity przez Zandramas, wybrała Proroctwo Światła i uwolniła się od obowiązków Prorokini, odzyskując jednocześnie ziemski wzrok. Poślubiła Zakatha i została cesarzową Mallorei.
CYTADELA
CZARODZIEJE

DAGASHI
DALAZJA
DALOWIE
DARINE
DARION [BS 422]
DARRAL - mąż Alary, ojciec Gerana (2); kamieniarz w wiosce Annath w zachodniej Sendarii, na granicy z Algarią. Zginął w 5349 r., gdy osunęłą się ziemia w kamieniołomie.
DARSHIVA
DELBAN - zbrojmistrz w Rivie, który wykuł zbroję Ce'Nedry na wojnę w Mishrak ac Thull.
DELVOR - drasański kupiec i szpieg, znajomy Kheldara, spotkany przez Belgaratha i jego drużynę na Wielkim Jarmarku. Drużyna przenocowała w jego namiocie, on zaś dostarczył im informacji na temat poczynań Murgów.
DEMONY
DERIGEN, Sir - mimbrański Arend, jeden z baronów, którzy za poduszczeniem murgoskiego podwładnego Nachaka, rozpoczął potyczki z sąsiadami - w tym przypadku z sir Oltorainem. Obaj zostali wyzwani i pokonani przez Mandorallena. B2: 7.
DETTON - chłop pańszczyźniany z Arendii, którego rozmowę z Lammerem podsłuchał Garion w ruinach Vo Wacune. B2: 1.
DOLMAR - faktor KheldaraYarblekaMal Zeth. Dostarczył Silkowi i Garionowi informacji o wydarzeniach w Karandzie.
DONIA - najmłodsza córka właściciela zajazdu "Pod Lwem" w Camaar, która usługiwała Polgarze jako pokojówka podczas pobytu drużyny w Camaar w trakcie pościgu za Zedarem. B1: 10.
DORAK URGAS - najstarszy syn Taura Urgasa, zabity przez Silka podczas jego ucieczki z Rak Goski. B3: 22, M2: 14-15.
DOROON - przyjaciel Gariona z dzieciństwa spędzonego na farmie Faldora. Zginął w bitwie pod Thull Mardu.
DRAS O BYCZYM KARKU - najstarszy syn Chereka o Niedźwiedzich Barach, brat Algara o Chyżych Stopach i Rivy o Żelaznej Dłoni, pierwszy król Drasnii po podziale Alorii.
DRASANIE
DRASNIA - jedno z czterech królestw Alornów, którego pierwszym władcą po podziale Alorii został Dras. Stolica: Boktor. Drasnia stanowiła pierwszy etap angarackiej inwazji i została całkowicie zniszczona. Głównym zainteresowaniem i zajęciem mieszkańców jest handel i szpiegostwo - to ostatnie określane jest nawet jako "najważniejsza gałąź przemysłu w Drasnii"; istotnie, drasański wywiad jest najlepszy na świecie. Jedyne z królestw Alornów, które utrzymuje półoficjalne stosunki (handlowe) z królestwami Angaraków, zwłaszcza z Gar Og NadrakMalloreą.
DRAVOR - tolnedrański hrabia, którego żołnierze zatrzymali Belgaratha i jego towarzyszy w drodze do Tol Honeth. Był pod działaniem narokotyku i we władzy nyissańskiego agenta Y'dissa. B2: 14.
DRIADY
DROBLEK - szef Drasańskiej Placówki Portowej w Sthiss Tor.
DROJIM, Pałac
DROSTA LEK THUN
DURNIK
DZIECKO CIEMNOŚCI
DZIECKO ŚWIATŁA

EILBRIG - mąż Anheldy, pomniejszy urzędnik w domu handlowym w Sendarze. B1: 4.
ELDRAKYN
ELDRIG - król Chereku w czasach bitwy pod Vo Mimbre.
ELGON (1) - asturski bohater arendzkiej wojny domowej, który przez miesiąc bronił Wzgórza Elgona przed armią mimbrańską. B2: 6.
ELGON (2) - tolnedrański szlachcic, którego żołnierze zamordowali Lembora. B2: 13.
ERAT
ERIOND - znany przez wiele lat jako Podarek, jako że przez długi czas było to jedyne słowo, jakie wymawiał (w oryginale: Errand, co oznacza misję, zadanie), następca Toraka jako Nowy Bóg Angaraku za sprawą Wyboru dokonanego w Miejscu Którego Nie Ma; w perspektywie Bóg wszystkich nacji. Nie brał udziału w dziele Stworzenia, ale pojawił się na świecie niedługo przed WydarzeniemCthol Mishrak. Znalazł go - jako małe dziecko w zaułku jednego z wielkich miast Zachodu lub Wschodu - Zedar. Chłopiec, który nie miał wtedy jeszcze imienia, spędził większość dzieciństwa z Zedarem i to on dokonał kradzieży Klejnotu Aldura z głowni Miecza Rivańskiego Króla. Został odnaleziony przez Belgaratha i jego drużynę w Rak Cthol, gdzie znalazł się gdy Ctuchik odebrał Klejnot Zedarowi. Znał wówczas tylko jedno słowo i ono stało się jego imieniem na kilka lat. Po Wydarzeniu w Cthol Mishrak zamieszkał z PolgarąDurnikiemChatce na obrzeżach Doliny Aldura. Wraz z Belgarionem i Belgarathem udał się w pościg za Zandramas, a kiedy przybyli do Prolgu, UL ujawnił jego prawdziwe imię. W Miejscu Którego Nie Ma Prorokini z Kell wybrała go na Nowego Boga Proroctwa Światła, zamiast syna Belgariona, Gerana (3), który był narzędziem Proroctwa Ciemności.
ETCHQUAW - morindzki magik, spalony przez Zedara, gdy odmówił pomocy w zabiciu Belgaratha.
EWANGELIE MALLOREAŃSKIE - zob. Proroctwo.
EZZAH

FALDOR - sendarski farmer, właściciel farmy w pobliżu Jeziora Erat, na której mieszkała Polgara z małym Garionem i prowadziła kuchnię dla wszystkich mieszkańców, dopóki nie musiała wyruszyć w pościg za ZedaremKlejnotem Aldura. Również Durnik był zatrudniony na farmie Faldora jako kowal.
FELDEGAST - zob. Beldin.
FENLINGI
FULRACH
FUNDOR - pierwszy król Sendarii, wyniesiony do królewskiej godności w wyborach powszechnych trwających sześć lat, 3827-3833 ( B1: 11). Zaczynał jako prosty rolnik, przez potomnych nazwany Fundorem Wspaniałym.

GANDAHAR - królestwo w południowo-zachodniej Mallorei, słynne z hodowli słoni bojowych.
GARION - pełne imię: Belgarion. Syn Gerana (2)Ildery, wnuk (po wielu pokoleniach) Belgaratha, mąż Ce'Nedry, ojciec Gerana (3) i nieznanej liczby córek. Długo oczekiwany dziedzic Rivańskiego Tronu, który według Proroctwa miał zostać potężnym czarodziejem. Urodzony jako Garion w małej wiosce opodal kamieniołomu w zachodniej Algarii, po śmierci rodziców zamordowanych przez Chamdara wychowywał się na farmie Faldora w środkowej Sendarii ze swoją ciotką (po wielu pokoleniach), Polgarą. Był pierwszym potomkiem Rivańskiego Rodu, który wziął do ręki Klejnot i miecz Rivy o Żelaznej Dłoni od czasu zamordowania Rivańskiego Króla. Towarzyszył Belgarathowi i Polgarze w pogoni za Zedarem i Klejnotem, wraz z Barakiem, Silkiem, Ce'Nedrą, MandorallenemRelgiem. Po raz pierwszy nieświadomie posłużył się mocą, gdy uleczył szalonego mnicha w północnej Tolnedrze oraz później, gdy spalił Chamdara w Lesie Driad, ale największym jego osiągnięciem na początku czarodziejskiej kariery było przywrócenie do życia urodzonego jako martwe źrebięcia (Koń) w Grocie Bogów. Gdy Belgarath odebrał Klejnot CtuchikowiRak Cthol Garion udał się na Wyspę Wiatrów, gdzie został koronowany na Króla Rivy i zaręczony z Ce'Nedrą. Niedługo potem wymknął się z Belgarathem i Silkiem, by udać się do Cthol Mishrak na ostateczne spotkanie ze swym odwiecznym wrogiem Torakiem. Po tym Wydarzeniu powrócił do Rivy i ożenił się z Ce'Nedrą. Jedenaście lat później urodził się ich pierwszy i jedyny syn Geran, który wkrótce został uprowadzony przez Zandramas. Belgarion poprowadził krucjatę przeciwko Kultowi Niedźwiedzia w CherekuDrasnii, a następnie udał się w pościg - w towarzystwie Belgaratha, Polgary, Silka, Ce'Nedry, Totha i innych, którzy dołączyli do drużyny później - za Zandramas; przez południowe królestwa dotarł do Cthol Murgos i dalej do Mallorei, aż wreszcie spotkali się w Miejscu, Którego Nie Ma, gdzie dokonał się ostateczny Wybór. Następnie powrócił do Rivy z żoną i synkiem.
GAR OG NADRAK
GERAN (1) - najmłodszy syn Goreka, jedyny z rodu rivańskiego, który przeżył nyissański zamach na króla i jego rodzinę. Wymknął się zabójcom skacząc do morza, skąd został wyłowiony przez Polgarę.
GERAN (2) - ur. 5329; syn Darrala i Alary, dziedzic Rivańskiego Tronu, mąż Ildery, ojciec Belgariona; zamordowany wraz z żoną przez Chamdara.
GERAN (3) - długo oczekiwany, jedyny syn BelgarionaCe'Nedry, dziedzic Rivańskiego Tronu. We wczesnym dzieciństwie uprowadzony przez Zandramas, by stać się elementem Mrocznego Proroctwa i Nowym Bogiem Angaraków gdyby Mroczne Proroctwo zwyciężyło. Gdy Cyradis dokonała Wyboru na rzecz Światłości, został cały i zdrowy zwrócony rodzicom.
GETHELL - król Mishrak ac Thull w czasach bitwy pod Thull Mardu. Z rozkazu Zakatha został wychłostany, ponieważ nie zdołał utrzymać miasta.
GOREK - król Rivy, zamordowany przez Nyissan wraz z całą rodziną za wyjątkiem namłodszego syna, Gerana (2) (BS 386).
GORIM
GÓRNE GRALT - miasteczko w środkowej Sendarii, pierwsza większa miejscowość, jaką odwiedził GarionBelgarathem.
GRASHOR - nadracki kupiec, wspólnik Asharaka, który namówił Jarvika do zdrady. B1: 18.
GRELDIK
GRINNEG - ambasador Chereku w Tol Honeth, kuzyn Baraka; pomógł Belgarathowi i jego towarzyszom dostać się do pałacu Imperatora. B2: 15-16.
GRODEG - najwyższy kapłan Belara w Val Alorn, powiązany z Kultem Niedźwiedzia. Podczas kampanii Ce'NedryMishrak ac Thull usiłował zastraszyć królową Islenę i został w końcu wysłany na pole bitwy wraz ze swoimi zwolennikami.
GROLIMOWIE (BS 330)
GROTA BOGÓW
GRUL

HALDOR - zwolennik Honethitów w walce o tron Tolnedry; jego kłótnię z Radanem podsłuchał Garion i jego przyjaciele na rynku w Tol Honeth. Zamordował swojego przeciwnika posługując się nyissańską trucizną o nazwie athsat.
HALDORIN, Sir - mimbrański Arend, daleki kuzyn Mandorallena. Obraził Baraka, gdy drużyna napotkała walczących Sir DerigenaSir Oltoraina. B2: 7.
HARAKAN - malloreański Grolim, podwładny Urvona, wysłany na Zachód, żeby narobić kłopotów w Alorii. Udawał członka i przywódcę Kultu Niedźwiedzia posługując się fałszywym imieniem Ulfgar; usiłował zamordować Ce'Nedrę i wzniecić wrogość między królami Alornów. Gdy został zdemaskowany przez BeldinaRheonie, uciekł, aby pojawić się znowu w Rak Urga, tym razem jako Dagashi Kabach. Rozpoznany ponownie, tym razem przez Kheldara, uciekł jeszcze raz i powrócił do Mallorei, gdzie występował jako były kapłan Mengha i wywoływał demony dla Urvona. Został w końcu zabity w Ashabie przez Liselle - z istotną pomocą Zith.
HELBERGIN, Sir - mimbrański Arend, który trzymał wartę wraz z Sir Andorigiem i potwierdził tożsamość Mandorallena.
HEMIL - stolica Darshivy na kontynencie Mallorei. Rodzinne miasto Zandramas.
HETTAR - ur. 5337; przybrany syn króla Algarii Cho'Haga i królowej Silar, następca algarskiego tronu, mąż Adary; Sha-Dar. Jego rodzice zginęli w potyczce z Murgami, on zaś został porzucony na polu bitwy - stąd jego nieprzejednana nienawiść do Murgów, z powodu której nie pojechał z Belgarathem do Cthol Murgos podczas pościgu za ZedaremKlejnotem Aldura, ale zamiast tego został wysłany do Algarii, żeby zwoływać klany. Brał udział w kampanii Ce'NedryMishrak ac Thull, a później towarzyszył Barakowi w podróży do Mallorei, gdy nie mogli pojechać z Belgarionem. Określany przez Proroctwo jako "Władca Koni".
HIERARCHOWIE - zob. .
HRULGIN

ILDERA - córka algarskiego przywódcy klanu Grettana i Olane, żona Gerana (2), matka Gariona. Zamordowana wraz z mężem przez Chamdara.
ILLESSA - jedyna Salmissra znana z imienia, które wyjawiła Belgarathowi. Została namówiona do zamordowania Rivańskiego Króla Goreka i jego rodziny przez Zedara, który obiecał jej wieczne życie przy boku boga Toraka.
ISSA - Bóg-Wąż Nyissan. Uczynił swoją ulubioną arcykapłankę Salmissrę królową Nyissy, a następnie jego duch pogrążył się we śnie, z którego został zbudzony dopiero przez Polgarę, gdy przyszła do Salmissry, by odzyskać Gariona.
ISSUS - jednooki i niezwykle skuteczny zabójca nyissański, wynajęty przez Sadi'ego, żeby wydostać się z pałacu i skontaktować z Belgarathem.

JAHARB - Starszy Dagashich, który przyjął Sadi'ego i resztę drużyny BelgarionaKahshy i wysłał ich do Rak Urgi, aby pomogli królowi Urgitowi.
JAROT
JARVIK - cherecki jarl, zdrajca króla Anhega, skazany na areszt domowy w swoim majątku na północno-zachodnim wybrzeżu Chereku, gdy na jaw wyszły jego kontakty z Murgami. Złamał rozkazy króla i spiskował - zachęcany przez Chamdara, którego przemycił do Chereku - żeby zabić lub porwać Gariona podczas jego pobytu w Val Alorn. Gdy rozmiar jego zdrady wyszedł na jaw, został schwytany i ścięty.
JARVIKSHOLM - posiadłość jarlów Jarviku w północno-zachodnim Chereku, w późniejszych latach twierdza Kultu Niedźwiedzia, zdobyta przez Belgariona na początku jego kampanii przeciwko Kultowi.
JAVELIN - zob. Khendon.
JEEBERS - członek Imperialnego Towarzystwa Naukowego Tolnedry, nauczyciel Ce'Nedry. Towarzyszył jej w ucieczce z pałacu, ale uciekł gdy dowiedział się, że Imperator nie wyraził zgody na wyprawę do Tol Borune. Później został wykładowcą na uniwersytecie w Tol Honeth.

KABACH - zob. Harakan.
KADIAK - kapitan, który przewiózł Gariona wraz z towarzyszami z Melceny na wybrzeże Peldane.
KADOR - tolnedrański Wielki Książę z rodziny Vordue, który pragnął objąć tron po Ranie Borune XXIII i spiskował z Chamdarem, żeby pozbyć się Ce'Nedry. Jego zdrada została odkryta w Lesie Driad.
KAHSHA - twierdza Dagashich wykuta we wnętrzu naturalnej góry na pustyni w zachodnim Cthol Murgos.
KAIL - najstarszy syn Branda (3), który przejął obowiązki Rivańskiego Strażnika po śmierci ojca.
KAL TORAK - zob. Torak.
KALVOR - tolnedrański kupiec, którego drużyna Belgaratha spotkała na Południowym Szlaku KarawanCthol Murgos, i otrzymała od niego wiadomości o sytuacji w Cthol Murgos.
KAL ZAKATH - zob. Zakath.
KARANDA
KARANDOWIE
KASVOR - melceński faktor KheldaraJarot.
KATASTROFA
KELL
KHELDAR - ur. 5335; książę z królewskiego rodu Drasnii, kuzyn króla Rhodara (2), przyrodni brat Urgita, króla Murgów, wreszcie mąż margrabiny Liselle. Na co dzień posługiwał się głównie szpiegowskim pseudonimem Silk; wielu ludziom w królestwach Zachodu znany jako bogaty kupiec Ambar z Kotu albo znacznie uboższy Radek z Boktoru. Nie są znane inne imiona, jakimi posługiwał się jako szpieg czy też kupiec. Zanim zakochał się w Liselle (czy też raczej zanim padł ofiarą jej planów małżeńskich) kochał się w żonie swego królewskiego kuzyna Porenn. Najzdolniejszy - i niewątpliwie najbardziej ekstrawagancki - szpieg w dziejach drasańskiego wywiadu. Na jego głowę była nałożona wysoka nagroda w Gar og Nadrak i zapewne paru innych miejscach. Uciekając z Rak Goski zabił najstarszego syna Taura Urgasa, zaskarbiając sobie dozgonną nienawiść krola. Schwytany przez Dagashiego KordochaCthol Murgos został dostarczony Taurowi Urgasowi, ale ocalił go Relg. Po WydarzeniuCthol Mishrak stworzył spółkę handlową z nadrackim kupcem Yarblekiem, odniósł sukces na miarę światową i stał się najbogatszym człowiekiem obu kontynentów. Nienawidzi jaskiń, boi się węży. Określany przez Proroctwo jako "Przewodnik", przez Kodeks z Mrin zaś jako "Szczur" ( B2: 7).
KHENDON - drasański margrabia, chudy jak szczapa szef drasańskiego wywiadu, wuj Liselle. Znany pod pseudonimem Javelin.
KHERAN - drasański margrabia i szpieg, napotkany przez Belgaratha i jego towarzyszy w wiosce poszukiwaczy złota na granicy Maragoru. B3: 4.
KHEVA - syn króla Drasnii Rhodara (2) i królowej Porenn; objął tron po śmierci ojca i uczynił matkę regentką do czasu swojej pełnoletniości. Bliski przyjaciel Unraka.
KLEJNOT ALDURA
KONIECZNOŚĆ
KODEKS Z DARINE - zob. Proroctwo.
KODEKS Z MRIN - zob. Proroctwo.
KOŃ
KORDOCH - Dagashi wysłany przez Ctuchika na Zachód, żeby zabić Belgariona i przeszkodzić Belgarathowi w odzyskaniu skradzionego Klejnotu Aldura. Zatrudnił się na farmie Faldora pod fałszywym imieniem Brilla i zdołał oszukać zarówno Belgaratha jak i Silka, że jest wiejskim głupkiem i rozbijaką. Śledził Belgaratha i jego towarzyszy przez całą Sendarię, by pojawić się znów w górach Tolnedry i na granicy Maragoru, gdzie Silk domyślił się wreszcie prawdy. Schwytał Kheldara w Cthol Murgos i doręczył go Taurowi Urgasowi, ale w końcu zginął w walce z nim w Rak Cthol.
KORODULLIN (1) - następca tronu Mimbre w czasach bitwy pod Vo Mimbre. Decyzją rady, która odbyła się po wojnie, poślubił Mayaseranę (1) i został królem zjednoczonej Arendii. Wszyscy późniejsi królowie używali tego samego imienia.
KORODULLIN (2)
KORZETH
KOTU - miasto portowe w zachodniej Drasnii, położone u ujścia rzeki Mrin.
KRADAK - murgoski generał, który pomiatał królem Urgitem dopóki Garion nie nauczył Urgita pomiatać generałami.
KRAGGER - dowódca gwardii Elgona (2). B2: 13.
KRENDIG - szkutnik, który zbudował statek Baraka, MewęVal Alorn. B1: 14.
KRÓL PIEKIEŁ - zob. Demony.
KSIĘGA ALORNU - zob. Święte Księgi.
KSIĘGA TORAKA - zob. Święte Księgi.
KSIĘGA WIEKÓW - zob. Święte Księgi.
KSIĘŻNA ERAT - zob. Polgara.
KULT NIEDŹWIEDZIA

LAMMER - chłop pańszczyźniany z Arendii, którego rozmowę z Dettonem podsłuchał Garion w ruinach Vo Wacune. B2: 1.
LAS DRIAD
LAYLA
LELLDORIN Z WILDANTOR - mąż Ariany. ArendAsturii, przyjaciel Belgariona, z którym poznał się w ruinach Vo Wacune na samym początku pościgu za ZedaremKlejnotem. Brał udział w zorganizowanym przez Nachaka spisku mającym na celu zabójstwo króla Korodullina (2), ale Belgarion przekonał go do porzucenia tego planu. Ciężko ranny w bitwie z Algrothami w lasach Asturii, leczył się z ran w zamku barona Oltorain, gdzie opiekowała się nim młodsza siostra barona, Ariana, późniejsza ukochana i żona Lelldorina. Nie brał w związku z tym udziału w dalszych wydarzeniach aż do kampanii Ce'Nedry. Aby poślubić Arianę, musiał uciec z nią z jej rodzinnego zamku i dopiero interwencja Gariona zapobiegła wojnie między Asturią i Mimbre. Miłość tej pary stała się symbolem zjednoczonej Arendii. Określany przez Proroctwo jako "Łucznik".
LEMBOR - szlachcic tolnedrański zamordowany przez żołnierzy Elgona (2) w zaułku miasta na południe od lasu Vordue. B2: 13.
LIKANDIA
LISELLE - drasańska margrabina i szpieg, siostrzenica Khendona, żona Silka. Dołączyła do drużyny BelgarionaTol Honeth, udając, że została posłana przez swojego wuja, by pilnować Silka. W rzeczywistości była wówczas Łowcą, a jej zadaniem było odpłacić Harakanowi za kłopoty, jakie wywołał w Alorii rozpętawszy wojnę między Kultem Niedźwiedzia a królami Alornów. Wykonała swoje zadanie z pomocą ZithAshabie. Jako pierwsza domyśliła się prawdy o tożsamości ojca króla Urgita. Określana przez Proroctwo jako "Łowczyni".
LUD NIEWOLNIKÓW - zob. Dalowie.

ŁOWCA

MAGICY
MAIDEE - dziewczynka w Val Alorn, która pożyczyła młodemu Belgarionowi sanki w zamian za całusa. B1: 14.
MAL CAMAT
MALLOREA
MAL YASKA - miasto w północnej Mallorei, siedziba Urvona, stolica Kościoła Mallorei.
MAL ZETH
MANDORALLEN - ur. 5337, mąż Neriny, rycerz Ce'Nedry, mimbrański Arend, baron Vo Mandor. Większość młodych lat spędził w zamku barona Vo Ebor, gdzie poznał swoją ukochaną i przyszłą żonę. Najznakomitszy rycerz w całej Arendii i "człowiek, który budzi lęk w całej Arendii" ( B2: 7). Towarzyszył Belgarathowi i jego przyjaciołom w pogoni za ZedaremKlejnotem Aldura od bitwy z Algrothami na Wzgórzu Elgona, wziął udział w bitwie pod Thull Mardu. Znalazł się wśród tych, którzy nie mogli udać się z Belgarionem na poszukiwanie Zandramas, toteż dołączył do Baraka i udał się śladem przyjaciół do Mallorei. Historia miłości jego i Neriny należała do ulubionych arendzkich romansów. Dopiero Garion zdołał zmusić tych dwoje do ślubu, aczkolwiek zrobił to w sposób odbiegający od arendzkich zwyczajów. Określany przez Proroctwo jako "Rycerz i Obrońca".
MARA - bóg Maragów. Gdy jego dzieci zostały wyrżnięte w pień, jego Duch pozostał, by płakać i jęczeć na pustkowiu i wśród ruin Maragoru. Był jedynym z bogów, który sprzeciwił się przywróceniu Durnika do życia w Cthol Mishrak, zgodził się jednak, gdy UL obiecał mu odrodzenie Maragów.
MARAGOR
MARAGOWIE
MAR AMON
MAR TERIN - klasztor w południowo-wschodniej Tolnedrze, tuż przy granicy z Maragorem. Mnisi w nim żyjący starali się przebłagać duchy Maragów, ale niektórzy tracili przy tym zmysły. Jeden z nich został uleczony przez Belgariona w jego pierwszym, nieświadomym posłużeniu się mocą.
MARTJE - stara ślepa kobieta w Val Alorn, zdolna przewidywać przyszłość, dopóki Polgara nie przywróciła jej wzroku. Jako pierwsza rozpoznała Belgariona, przepowiedziała również przemianę Baraka w niedźwiedzia, nazywając to jego zgubą.
MAYASERANA (1) - córka diuka asturskich Arendów w czasach bitwy pod Vo Mimbre. Decyzją rady, która odbyła się po bitwie, wyszła za mąż za Korodullina (1), zostając królową zjednoczonej Arendii. Jej imienia używały wszystkie późniejsze królowe Arendii.
MAYASERANA (2)
MELCENA
MENGHA - zob. Harakan.
MEREL - jasnowłosa żona Baraka, matka Unraka. Jej uczucia do męża były chłodne przed narodzeniem ich syna. Okazała się dobrym, zdolnym do zachowania zimnej krwi politykiem i doradcą królowej Isleny, gdy ta rządziła Cherekiem pod nieobecność Anhega.
MERGON - tolnedrański ambasador, który reprezentował Imperatora podczas podpisywania Traktatu z Vo Mimbre. B2: P.
MIEJSCE KTÓREGO NIE MA - zob. Korim.
MINGAN - tolnedrański kupiec w Darine. W jego sklepie Kheldar i młody Garion spotkali Asharaka. B1: 7.
MIMBRE
MISHRAK AC THULL
MOKRADŁA
MORDJA - władca demonów przywołany przez Zandramas.
MORGAT - murgoski Grolim, Hierarcha Rak Cthan, który podjudzony przez Agachaka usiłował przeszkodzić Belgarionowi w drodze przez południowe Cthol Murgos, ku wyspie Verkat. M2: 22.
MORIN, Lord - szambelan na dworze Rana Borune XXIII.
MORINDIM
MORINDLAND
MRIN
MUROS - miasto w południowej Sendarii, słynne ze względu na coroczny targ koni.
MURGOWIE

NACHAK - murgoski ambasador w Arendii; spiskował, żeby zabić króla Korodullina (2) rękami asturskich Arendów, którym powiedział, że król planuje zdobyć majątki asturskie i oddać je szlachcie mimbrańskiej ( B2: 4). Usiłował również doprowadzić do wojny między Arendią i Tolnedrą. Zabity przez Hettara.
NADRAKOWIE
NARADAS - malloreański Grolim, arcykapłan w Świątyni w Hemil, później zwolennik i podwładny Zandramas; działał w jej imieniu w królestwach Zachodu. Łatwo rozpoznawalny dzięki dziwnym bezbarwnym oczom.
NATHEL - młody król Mishrak ac Thull, syn króla Gethella. Został zawieziony przez Agachaka do Mallorei i uratowany przez Baraka, gdy Agachak zginął z rąk Zandramas.
NEDRA
NERINA
NILDEN - sendarski hrabia, Szambelan króla Fulracha. Powitał pułkownika Brendiga i drużynę Belgaratha w królewskim pałacu w Sendarze. B1: 11.
NYISSA
NYISSANIE

OBOR - szalony mnich z Mar Terin, wyleczony przez Belgariona w jego pierwszym, nieświadomym wykorzystaniu mocy.
OGARY TORAKA - zob. Chandimowie.
OLBAN - najmłodszy syn Branda (3), który dokonał zamachu na życie Gariona zaraz po objęciu przez niego Tronu Rivy. Postąpił tak, ponieważ uważał pojawienie się Rivańskiego Króla za poniżające dla swojego ojca. Gdy Garion przebaczył mu, został najwierniejszym sługą i strażnikiem królowej Ce'Nedry. Zginął w bitwie pod Thull Mardu.
OLDORIN - król Perivoru; zorganizował turniej, w którym zwyciężyli BelgarionZakath, w nagrodę za co otrzymali możliwość zmierzenia się ze smokiem.
OLTORAIN - mimbrański szlachcic, starszy brat Ariany. Jeden z tych baronów, którzy podpuszczeni przez murgoskiego podwładnego Nachaka rozpoczęli walki z sąsiadami - w tym przypadku konkretnie z sir Derigenem. Obaj zostali wyzwani i pokonani przez Mandorallena. Drużyna pozostała w jego zamku przez noc po pojedynku, a ranny Lelldorin wracał tu do zdrowia pod opieką Ariany.
ONTROSE - szlachcic arendzki, pierwsza miłość Polgary. BS 31.
ORET
ORMIK - król Sendarii w czasach bitwy pod Vo Mimbre.
OSKATAT - seneszal królestwa Cthol Murgos, najwierniejszy sługa Urgita. Wiedział o prawdziwym pochodzeniu króla, ale zatrzymał to w sekrecie. Pozostał w Rak Urga, by rządzić królestwem gdy Urgit wyruszył z Belgarionem do Gorut. Poślubił w końcu Królową Matkę, Lady Tamazin, w której kochał się od czasów młodości.
OTRATH, Arcyksiążę

PAN WILK - zob. Belgarath.
PERIVOR
PODAREK - zob. Eriond.
POLEDRA - żona Belgaratha, matka bliźniaczek BeldaranPolgary, babcia (po wielu pokoleniach) Gariona. Po raz pierwszy spotkali się z Belgarathem w postaciach wilków, następnie jako wilczyca towarzyszyła mu w jednej z jego wypraw na północ i powróciła z nim do Doliny Aldura. Gdy pewnego dnia odkryła sekret zmiany kształtów, zmieniła się najpierw w białą sowę, a następnie znikła na jakiś czas. Niedługo potem Belgarath odkrył Chatkę zbudowaną na obrzeżach Doliny. Mieszkała tam płowowłosa kobieta o złotych oczach, która wkrótce została jego żoną i potężną czarodziejką. Zmarła - tak w każdym razie mówiono - zaraz po narodzeniu ich córek, gdy Belgarath był z Cherekiem i jego synami w Cthol Mishrak. Od tego czasu Poledra często pokazywała się wśród żyjących w duchowej postaci błękitnej wilczycy, zazwyczaj spiesząc z pomocą Polgarze lub innym członkom rodziny. Tuż przed bitwą pod Vo Mimbre została na krótką chwilę Dzieckiem Światła, by przygotować dla Branda (2) tarczę z Klejnotem Aldura. Pojawiła się u boku męża podczas jego ostatniej walki z Grulem, odwiedziła Gariona w drodze do Cthol Mishrak, była obecna (pod postacią sowy) na ślubie Polgary z Durnikiem, uratowała Gerana (3) od uduszenia, gdy Ce'Nedra znalazła się we władzy Zandramas, uratowała Ce'Nedrę od walki z Zandramas w górach Karandy. Dołączyła do drużyny w lasach Darshivy i podróżowała z nimi długo pod postacią rannej wilczycy (wraz z osieroconym szczenięciem), nierozpoznana przez Belgaratha i resztę. Jej prawdziwej tożsamości jako pierwszy domyślił się Garion, ujawniona została jednak dopiero w Miejscu, Którego Nie Ma, gdzie Poledra zmierzyła się wreszcie z Zandramas. Po tym ostatecznym Wydarzeniu dołączyła do swojej rodziny i powróciła do Chatki. Określana przez Proroctwo jako "Kobieta, Która Obserwuje".
POLGARA - czarnowłosa córka BelgarathaPoledry, bliźniacza siostra Beldaran, żona Durnika, ciotka (po wielu pokoleniach) Gariona. Najpotężniejsza czarodziejka na Zachodzie i zapewne na całym świecie. W młodości nie potrafiła wybaczyć swojemu ojcu, że zostawił jej matkę i powędrował z Cherekiem, w związku z czym odmawiała nauki sztuki magicznej i spędzała większość czasu w gałęziach wielkiego drzewa rosnącego pośrodku Doliny Aldura; zmieniła radykalnie styl życia w przeddzień ślubu swojej siostry z Rivą o Żelaznej Dłoni. Przez długi czas mieszkała w Vo Wacune, gdzie zakochała się w młodzieńcu o imieniu Ontrose. Po zabójstwie Rivańskiego Króla została strażniczką dziedziców rivańskiego tronu i przenosiła się z miejsca w miejsce, żeby zapewnić im bezpieczeństwo. Wraz z Belgarathem wzięła udział w bitwie pod Vo Mimbre i została tam ogłoszona przez Toraka jego narzeczoną, co stało się prześladującym ją koszmarem.
POPPI - samiczka fenlinga zaprzyjaźniona z Vordai, jedna z pierwszej pary, którą Belgarath nauczył mówić.
PORENN
POTWORY - nie-ludzkie i nie-zwierzęce inteligentne rasy, które zostały odrzucone przez bogów podczas stworzenia jako nieudane i odesłane do ULa. Wszystkie wspomagały Gorima w jego błaganiach zanoszonych do ULa i zostały przyjęte przez Ojca Bogów razem z Ulgosami. Większość żyła w górach Prolgu. Gdy Torak rozbił świat większość potworów - za wyjątkiem najbliższych człowiekowi Driad - oszalała. Zob. również: Algrothowie, Hrulgin, Grul, Smoki, Eldrakowie.
PRALA - murgoska księżniczka z Domu Cthan, żona Urgita. Potomkini króla Ad Rak Cthorosa, który walczył i zginął w bitwie pod Vo Mimbre. Ofiarowała przyszłemu mężowi miecz swojego przodka i towarzyszyła mu, gdy udał się bronić miast Gorut i Cthaka przed siłami malloreańskimi.
PROROCTWO
PROROCY Z KELL
PUSTKOWIE MURGOS

RABBAS - dowódca gwardii Lembora.
RABLEK - nadracki poszukiwacz złota, zaprzyjaźniony z Belgarathem, przodek Yarbleka.
RADA ALORNÓW
RADAN - zwolennik Wielkiego Księcia Kadora w walce o sukcesję w Tolnedrze; jego rozmowę z Haldorem podsłuchał Belgarion i jego towarzysze na wielkim targu w Tol Honeth. Otruty przez przeciwników na ulicy.
RADEK Z BOKTORU - zob. Kheldar.
RAK CTHAKA - miasto portowe we wschodnim Cthol Murgos. Stąd Belgarion i jego przyjaciele odpłynęli na Malloreę w towarzystwie Zakatha.
RAK CTHOL - miasto zbudowane dla Ctuchika i jego Grolimów na szczycie naturalnej iglicy posrodku Pustkowia Murgos. Siedziba Kościoła Grolimów na zachodnim kontynencie. Oficjalna droga na szczyt prowadziła po spiralnej ścieżce, istniały jednak również jaskinie ciągnące się do samego wierzchołka. W koszarach niewolników w tych jaskiniach odnaleziono Taibę. Miasto zostało zniszczone po tym jak Belgarath odebrał Ctuchikowi Klejnot.
RAK GOSKA - miasto portowe w północno-wschodnim Cthol Murgos, stolica Okręgu Wojskowego Goska, rezydencja królów Cthol Murgos do bitwy pod Thull Mardu, kiedy to zostało zdobyte przez armię malloreańską. Było głównym portem w handlu z Malloreą, prowadził do niego Południowy Szlak Karawan.
RAK HAGGA - miasto w południowo-wschodnim Cthol Murgos, gdzie Belgarioni jego przyjaciele zostali zatrzymani przez Zakatha podczas pościgu za Zandramas.
RAK URGA - miasto portowe w południowo-zachodnim Cthol Murgos, stolica Okręgu Wojskowego Urga, rezydencja Rodu Urga, rodzinne miasto dynastii Urga (zob. pałac Drojim). Po bitwie pod Thull Mardu, gdy Rak Goska zostało zajęte przez Mallorean, została tu przeniesiona stolica Cthol Murgos. Tu właśnie król Urgit poznał Gariona i jego przyjaciół.
RAK VERKAT
RAN BORUNE IV - tolnedrański imperator z Drugiej Dynastii Borune w czasie bitwy Vo Mimbre.
RAN BORUNE V - tolnedrański imperator z Drugiej Dynastii Borune, który rozpoczął budowę Wielkiego Traktu Północnego. B1: 11.
RAN BORUNE XXIII - tolnedrański imperator, mąż Ce'Vanne, ojciec Ce'Nedry. Nie chciał uwierzyć, że BelgarathPolgara są naprawdę tymi, za kogo się podają, dopóki Polgara nie sprawiła, że jego kanarek przemówił i potwierdził ich tożsamość. Kiedy jego córka ukradła mu legiony, aby poprowadzić je pod Thull Mardu, udawał wściekłość, ale śledził jej poruszenia na mapie i posłał swojego najlepszego generała, Varanę, aby miał na wszystko oko. Później usynowił Varanę, umożliwiając mu objęcie tronu.
RAN BORUNE XXIV - zob. Varana.
RAN HORB II - tolnedrański imperator, który postanowił stworzyć królestwo Sendarii na ziemiach należących wcześniej do asturskich i wacuńskich Arendów, którzy zostali stamtąd wygnani po wielkiej arendzkiej wojnie domowej. B1: 11.
RASHAG [BS 582]
RAVENERS
RELDEGEN - arendzki hrabia, wuj Lelldorina, przyjaciel Belgaratha, który wraz z całą drużyną przenocował w jego zamku podczas pościgu za ZedaremKlejnotem Aldura. Ojciec Torasina, wuj Berentaina. B2: 3.
RELDO - tolnedrański poszukiwacz złota na granicy Maragoru. B3: 4.
RELDON, Baron - fikcyjny kupiec tolnedrański, ojciec równie fikyjnej Sharell; oba imiona miały służyć za kamuflaż Ce'Nedrze, gdy uciekła z imperialnego pałacu w Tol Honeth.
RELG
RENNIG - syn Branda (2). Dał Belgarathowi tarczę z Klejnotem Aldura, którą Brand miał się posłużyć w bitwie pod Vo Mimbre.
RHEON - miasto w północno-wschodniej Drasnii, zbudowane jako twierdza na wypadek inwazji Angaraków; stało się siedzibą zbuntowanego Kultu Niedźwiedzia.
Bitwa pod R. - bitwa między królami Alornów a siłami Kultu Niedźwiedzia pod wodzą Harakana. Tuż po tej bitwie Belgarathowi i jego przyjaciołom ukazała się Cyradis, by wysłać ich śladem Zandramas, i objawiła im najważniejsze fakty dotyczące ich misji.
RHODAR (1) - król Drasnii w czasie bitwy pod Vo Mimbre.
RHODAR (2)
RIVA
RIVA O ŻELAZNEJ DŁONI - (t. Riva Żelaznopalcy) najmłodszy z synów Chereka o Niedźwiedzich Barach, pierwszy opiekun Klejnotu Aldura, pierwszy król Rivy po podziale Alorii, założyciel Rodu Rivańskiego, brat Algara o Chyżych StopachDrasa o Byczym Karku. Był jedynym, który odważył się dotknąć Klejnotu - i został przez niego zaakceptowany - po tym jak Belgarath odzyskał go od TorakaCthol Mishrak. Jego potomkowie rodzili się ze znamieniem Klejnotu na prawej dłoni.
ROLLA - malloreański szpieg z tajnej policji Bradora, z którym Belgarion i Kheldar spotkali się w Melcenie.
RÓŻA ADARY
RUNDORIG - przyjaciel Gariona z dzieciństwa spędzonego na farmie Faldora; z pochodzenia Arend, najstarszy z dzieci na farmie. Grał rolę Toraka, gdy Garion wymyślił, żeby odtworzyć pojedynek Branda (2) z Torakiem. Garion posłużył się jego imieniem, gdy w wieku dziewięciu lat po raz pierwszy spotkał się z Asharakiem w miasteczku Górne Gralt. Ożenił się z Zubrette.

SADI - główny eunuch w pałacu Salmissry w czasach Belgariona. W wyniku intryg pałacowich wypadł z łask i musiał uciekać ze Sthiss Tor. Zaofiarował Belgarionowi i jego towarzyszom pomoc w poszukiwaniu Zandramas, a Proroctwo przekonało Belgaratha do przyjęcia tej oferty. Jego doświadczenia w handlu niewolnikami sprawiły, że był dobrym przewodnikiem podczas podróży przez Cthol Murgos, gdzie występował pod imieniem Ussy ze Sthiss Tor. Niezwykle cenna okazała się również jego znajomość trucizn i antidotów. Miał ze sobą swoje ulubione zwierzątko: małą żmijke Zith, która odegrała istotną rolę w wyprawie. Chaos, który podczas jego nieobecności zapanował w pałacu, rozzłościł Salmissrę do tego stopnia, że odpuściła mu wszelkie winy, gdy wrócił do Nyissy po ostatecznym Wyborze. Określany przez Proroctwo jako "Mężczyzna Który Nie Jest Mężczyzną".
SALMISSRA
SARDION
SARISS - nyissański eunuch, następca Sadi'ego na stanowisku Głównego Eunucha w pałacu Salmissry. Opisany przez Sadi'ego jako "trzeciorzędny intrygant, całkowicie pozbawiony poczucia stylu" ( M2: 7).
SELINE
SELINE, Jarl
SENDAR
SENDARIA
SENDAROWIE
SENJI
SHA-DAR
SHARELL - imię, jakie przybrała Ce'Nedra, gdy uciekła z pałacu ojca.
SILAR - królowa Algarii, żona Cho-Haga, przybrana matka Hettara.
SILK - zob. Kheldar.
SMOKI
SORCHAK
STARY WILK - zob. Belgarath.
STHISS TOR
STRAŻNICY ŚWIĄTYNNI
STWORZENIE ŚWIATA
SULTURN
SZLAKI HANDLOWE

ŚWIĄTYNIE
ŚWIĘTA
ŚWIĘTE KSIĘGI

TAIBA - jedyna ocalała z wybitego ludu Maragów, odnaleziona przez Belgaratha w jaskiniach Rak Cthol podczas poszukiwań ukradzionego Klejnotu Aldura. Z początku stanowiła obrazę dla uczuć religijnych Relga, później została jego żoną, matką nowego Gorima oraz nowego pokolenia Maragów, przyrzeczonego bogu Marze po WydarzeniuCthol Mishrak. Określana przez Proroctwo jako "Matka Wymarłego Ludu".
TAJAK - Dagashi, który zatrzymał Belgariona i jego towarzyszy w górach zachodniego Cthol Murgos i zabrał ich do Kahshy na rozmowę z Jaharbem.
TAMAZIN - jedna z żon (z Domu Hagga) króla Taura Urgasa, matka Urgita. Zdradziła swojego męża z drasańskim arystokratą i urodziła syna, który był uważany za jednego z prawowitych dziedziców murgoskiego tronu. Gdy Urgit objął tron, została jednym z jego najbliższych doradców. Syn wydał ją za mąż za jej przyjaciela i strażnika jej sekretu, który kochał ją odkąd była młodą dziewczyną i zawsze był jej wierny, seneszala Oskatata.
TARLEK - nadracki poszukiwacz złota na granicy Maragoru. B3: 4.
TARN OF CTHOK
TAUR URGAS - szalony król Cthol Murgos, zaprzysięgły wróg malloreańskiego cesarza Zakatha, mąż Tamazin, rzekomy ojciec Urgita, ostatni król z dynastii Urga. Znany z gryzienia dywanów i mebli w napadach szału oraz z innych dziwacznych zwyczajów. Zabity w bitwie pod Thull Mardu przez Cho'Haga.
TEKK - traper nadracki, mąż Velli, który kupił ją, a następnie poślubił.
THULL MARDU
THULLOWIE
TOL HONETH - stolica Imperium Toledran, położona na wyspie pośrodku rzeki Nedrane. Uważane za najpiękniejsze miasto Zachodu, siedziba jedynego uniwersytetu na zachodnim kontynencie.
TOLNEDRA
TOLNEDRANIE
TOR - zob. Torasin.
TORAK
TORASIN - asturski Arend, syn hrabiego Reldegen, zwany przez kuzynów Torem. Za namową Nachaka i jego złota planował - wraz z Lelldorinem i innymi - zabójstwo króla Korodullina (2) i uwolnienie Asturii spod panowania mimbrańskiego.
TORVIK - wielki łowczy króla Anhega; zorganizował w pobliżu Val Alorn polowanie na dziki, podczas którego Garion został ranny, a Barak po raz pierwszy zmienił się w niedźwiedzia.
TOTH - niemy, łagodny, olbrzymi przewodnik Cyradis, który towarzyszył Belgarionowi w pogoni za Zandramas. Zaprzyjaźnił się bardzo z Durnikiem, ponieważ obaj uwielbiali łowić ryby. Wszyscy sądzili, że porozumiewał się przy pomocy gestów, ale później wyszło na jaw, że wysyłał myśli wprost do umysłu Durnika. Odrzucony przez przyjaciela, gdy wydawało się, że zdradził drużynę na wyspie Verkat, przeproszony, gdy okazało się, że było to w planach Konieczności. Zabity przez Zandramas w Miejscu Którego Nie Ma stał się ofiarą, a jego śmierć sprawiła, że Cyradis dokonała Wyboru na korzyść Proroctwa Światła. Określany przez Proroctwo jako "Milczący Człowiek".
TRAKTAT Z VO MIMBRE - zob. Vo Mimbre
TRUCIZNY
TUPIK - jeden z fenlingów zaprzyjaźnionych z Vordai. Jako pierwszy z nich nauczył się mówić. Powiadomił Belgariona o śmierci Vordai, gdy spotkali się po raz drugi.
TURIM, Rafa - zob. Korim.
TWIERDZA

UCZNIOWIE
UL
ULFGAR - zob. Harakan.
ULGOLAND
ULGOSI
UNRAK - syn BarakaMerel. Towarzyszył swojemu ojcu w podróży do Mallorei, gdy nie mogli wyruszyć wraz z Belgarionem.
URGIT - król Cthol Murgos, syn Tamazin drasańskiego arystokraty (uważany za syna Taura Urgasa), przyrodni brat Kheldara, mąż Prali. Jako słabowite i nieduże dziecko zaskarbił sobie pogardę i nienawiść swojego rzekomego ojca, a tron zdobył zabijając wszystkich swoich starszych i silniejszych braci. Był pewny, że pewnego dnia ulegnie dziedzicznemu szaleństwu prześladującemu Dynastię Urga, ponieważ nie wiedział, kto naprawdę był jego ojcem, dopóki wszystkiego nie domysliła się Liselle, która zauważyła jego fizyczne i psychiczne podobieństwo z Silkiem. Państwo, które odziedziczył, było pełne najeźdźczych oddziałów Zakatha, którego celem była całkowita eksterminacja rodziny Taura Urgasa (i wszystkich Murgów) i podbój Cthol Murgos, a zatem jeszcze przed spotkaniem z Belgarathem i jego drużyną planował prosić władców Zachodu, a zwłaszcza Belgariona, o pomoc. Był jednak marnym królem i dopiero z pomocą Belgariona zdołał przejąć dowództwo nad swoją armią i rozpocząć kampanię przeciwko Malloreanom na południu. Wizyta czarodziejów i Alornów zmieniła go tak zasadniczo, że w końcu zdołał przechtrzyć nawet Khendona, szefa drasańskiego wywiadu, w negocjacjach dotyczących zachodniej pomocy.
URVON
USSA ZE STHISS TOR - zob. Sadi.

VAL ALORN
VARANA - generał w armii tolnedrańskiej, kuzyn Rana Borune XXIII, jeden z najbliższych przyjaciół Ce'Nedry, która nazywała go wujkiem. Został wysłany przez Imperatora pod Thull Mardu, gdzie został nieformalnym doradcą taktycznym. Usynowiony przez Rana Borune, po jego śmierci został koronowany na imperatora Tolnedry i przyjął imię Rana Borune XXIV.
VARD - czarownik Dalów na wyspie Verkat, który przyjął Belgariona i jego towarzyszy w wiosce i pokazał Belgarathowi Księgę Wieków. Poprosił Zith, żeby zaczekała z wydaniem na świat potomstwa, dopóki nie wypełni swojego zadania ( M-5: 7).
VASRANA, hrabianka - młoda dama z Arendii, która nie dawała spokoju Garionowi na dworze króla Korodullina (2), w nadziei, że zmusi go do oświadczyn.
VELLA
VELVET - zob. Liselle.
VETTER [M4: 6]
VO EBOR, Baron - mimbrański Arend, pierwszy mąż Neriny. Uczył młodego Mandorallena sztuki wojennej.
VO MIMBRE
VO WACUNE
VORDAI - czarownica mieszkająca na Mokradłach, po tym jak wyrzucono ją z wioski. Nazywana przez wieśniaków wiedźmą z bagien i zatapiaczką podróżnych. Zmusiła Belgaratha, aby ofiarował dar mowy fenlingom, które traktowała jak dzieci, i które w zamian za to nazywały ją matką.

WIECZNY CZŁOWIEK - zob. Belgarath.
WIELKI JARMARK ARENDZKI
WOJNA BOGÓW
WOLA I SŁOWO
WYBÓR
WYDARZENIA
WYROCZNIE ASHABIŃSKIE - zob. Proroctwo.
WYSPA WIATRÓW - zob. Riva.

XANTHA - królowa Driad.
XBEL - płowowłosa Driada zdradzająca szczególne zainteresowanie wszystkimi mężczyznami w drużynie Belgaratha.
XERA - księżniczka Driad, kuzynka i przyjaciółka Ce'Nedry, wezwana przez Polgarę do Rivy, żeby pomóc rosnąć i wydać owoc ślubnemu drzewu Ce'Nedry, co z kolei pozwoliło Rivańskiej Królowej zajść w ciążę.
XORIA - księżniczka Driad, która wyszła za mąż za człowieka i została matką Pierwszej Dynastii Borune. B2: 21.

YARBLEK - nadracki kupiec, w późniejszych latach partner handlowy Kheldara. Zaprosił Belgaratha i jego towarzyszy do swojego namiotu w obozie przy Południowym Szlaku KarawanCthol Murgos i pomógł im uciec z obozu, gdy przybył Taur Urgas; uwolnił Gariona i Silka z łańcuchów, gdy zostali wcieleni do armii malloreańskiej w Gar Og Nadrak, w drodze do Cthol Mishrak i pomógł negocjować zmianę stron przez Nadraków podczas bitwy pod Thull Mardu. Był posłańcem między Garionem i jego przyjaciółmi a królową Porenn, gdy podróżowali przez Malloreę ścigając Zandramas. Właściciel Velli.
YAR GURAK
YAR NADRAK - stolica Gar Og Nadrak.
Y'DISS - nyissański agent, który odurzył narkotykami tolnedrańskiego hrabiego Dravora i posłużył się jego żołnierzami, żeby aresztować Belgaratha i jego towarzyszy, chcąc dostarczyć ich Salmissrze (3). B2: 14.

ZAKATH
ZANDRAMAS
ZARANIE
ZEDAR - na Zachodzie znany również jako Apostata; prawdopodobnie Tolnedranin z pochodzenia; pierwotnie Uczeń boga Aldura (jako Belzedar), później, pożądając Klejnotu Aldura i jego mocy, zmienił stronę i został trzecim Uczniem boga Toraka. Namówił Salmissrę do zabójstwa Rivańskiego Króla i jego rodziny; później - z pomocą niewinnego dziecka znanego później jako Podarek - wykradł Klejnot z Dworu Rivańskiego Króla. Był głównym taktykiem Angaraków podczas bitwy pod Vo Mimbre; wyniósł z pola bitwy ciało śpiącego Toraka i strzegł go przez wiele następnych stuleci. Był w Cthol Mishrak gdy przybył tam Garion i reszta drużyny. Zabił Durnika i został wrzucony przez Belgaratha na wieczność w skaliste jądro ziemi.
ZEREEL - "czarodziej" na dworze Rana Borune XXIII, który usiłował udowodnić, że BelgarathPolgara są naprawdę tymi, za których się podają.
ZITH - żmijka należąca do niezwykle rzadkiego gatunku; mała, jasnozielona z jaskrawoczerwoną pręgą na grzbiecie i o błyszczących złotych oczach. Ulubione zwierzątko Sadi'ego, który trzymał ją w kamionkowej butelce wraz z truciznami w swojej czerwonej skrzynce. Liselle karmiła ją ikrą, co Sadi określał mianem "przekupywania węża" ( M2: 17), a także nosiła ją w dekolcie. Zith zaprzyjaźniła się z kotką Zakatha i opiekowała się jej kociętami. Swoje umiejętności i jadowitość zaprezentowała po raz pierwszy w Świątyni Toraka w Rak Urga, gdzie ukąsiła Sorchaka. Jej najważniejszym zadaniem było ukąszenie Harakana, gdy Liselle rzuciła mu ją w twarz w Ashabie. Później mogła już bez przeszkód wydać na świat liczne potomstwo. Sadi potrafił się z nią komunikować i rozumiał jej język.
ZUBRETTE - złotowłosa dziewczynka na farmie Faldora, przyjaciółka z dzieciństwa i pierwsza miłość Garion, straszna kłamczucha. Wyszła za mąż za Rundoriga. Spotkała się raz jeszcze z Garionem, gdy Polgara zabrała go na farmę z pożegnalną wizytą w drodze do Rivy.

ŻĄDŁO ŻMII - śmiercionośna broń używana wyłącznie przez Dagashich.

Numeracja stron według wydania brytyjskiego (Corgi).